Przejdź do głównej zawartości

Spokojnie, teraz nie ma presji!

 Łowcy ciekawostek naukowych pokochali ten naukowy fakt z fizyki : W najgłębszym punkcie oceanu, z powodu ogromnego ciśnienia, żelazna kula zajęłaby ponad godzinę, aby opaść na dno oceanu. Dzieje się tak z powodu ciśnienia ( w tym przypadku ciśnienie hydrostatyczne .) Zobaczmy, a raczej poczujmy, co to jest. Rozejrzeć się. Czujesz coś? Nie? Jesteś w błędzie! Jest presja ! Chodzi o presję. Presja jest wszędzie wokół nas, nawet teraz, gdy czytasz ten post. Nasze ciała, na normalnym poziomie morza, nieustannie walczą z ciśnieniem około 1 kilograma na cal kwadratowy ! Ale my nawet tego nie czujemy, prawda? Jeśli kiedykolwiek byłeś w samolocie, musiałeś zauważyć, jak pękają ci uszy, gdy samolot osiąga określoną wysokość. To ciśnienie płata nam figle, ponieważ samolot sprawia, że ​​jest nam wygodniej, dostosowując ciśnienie w kabinie, ponieważ ciśnienie na zewnątrz po prostu wyssałoby nas z samolotu! I tak samo jest z ciężką żelazną kulą głęboko w pobliżu dna oceanu, gdzie kula musi walczyć

Spokojnie, teraz nie ma presji!

 Łowcy ciekawostek naukowych pokochali ten naukowy fakt z fizyki :

W najgłębszym punkcie oceanu, z powodu ogromnego ciśnienia, żelazna kula zajęłaby ponad godzinę, aby opaść na dno oceanu.

Dzieje się tak z powodu ciśnienia ( w tym przypadku ciśnienie hydrostatyczne .) Zobaczmy, a raczej poczujmy, co to jest.


Rozejrzeć się. Czujesz coś? Nie? Jesteś w błędzie! Jest presja ! Chodzi o presję. Presja jest wszędzie wokół nas, nawet teraz, gdy czytasz ten post. Nasze ciała, na normalnym poziomie morza, nieustannie walczą z ciśnieniem około 1 kilograma na cal kwadratowy ! Ale my nawet tego nie czujemy, prawda?


Jeśli kiedykolwiek byłeś w samolocie, musiałeś zauważyć, jak pękają ci uszy, gdy samolot osiąga określoną wysokość. To ciśnienie płata nam figle, ponieważ samolot sprawia, że ​​jest nam wygodniej, dostosowując ciśnienie w kabinie, ponieważ ciśnienie na zewnątrz po prostu wyssałoby nas z samolotu!


I tak samo jest z ciężką żelazną kulą głęboko w pobliżu dna oceanu, gdzie kula musi walczyć z ciśnieniem wody. Widzisz, woda jest ciężka – dużo cięższa od powietrza, więc naturalnie wywiera większy nacisk. Im głębiej wchodzimy w morze, tym więcej wody nad nami, co oznacza większy ciężar nad nami – większy nacisk! Możemy poczuć małą próbkę tego ciśnienia, gdy jesteśmy na samym dnie basenu i czujemy ucisk w bębenkach – rodzaj uszu wyskakującego w samolocie nad nami.


Powiedzmy, że jesteśmy w najgłębszym punkcie oceanu, o którym wiemy, że to Rów Mariański, dzięki czytelnikowi Sciencesational Apurv z Gaya w Indiach , który przedstawił ten fakt .

Najgłębszym miejscem na Ziemi jest Rów Mariański, głęboki na około 11 km na północnym Pacyfiku.

Teraz ciśnienie w rowie Mariana to niesamowite 8 ton na cal kwadratowy! Porównaj to do marnego 1 kg w tej chwili dla większości z nas na poziomie morza, ha!


Oznacza to, że ciężka żelazna kula jest teraz dla nas ciężka z powodu tak małego nacisku wokół nas. Ale kiedy spełnia swoje prawdziwe ciśnienie pod oceanem, przy potężnych 8 tonach, będzie jak bułka tarta unosząca się w misce twojej złotej rybki!


Mówiąc o Mariana Trench, czytelnik Sciencesational, Nikhil , dał nam wyobrażenie o tym, jak głębokie jest to:

Gdyby Mount Everest został umieszczony na dnie najgłębszej części oceanu, jego szczyt nadal byłby milę pod wodą.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nagroda im. Sacharowa i strategia cyfrowa w podsumowaniu ostatniej w tym roku sesji plenarnej PE

  Na ostatniej w tym roku sesji plenarnej Aleksiej Nawalny otrzymał Nagrodę im. Sacharowa, a europosłowie przegłosowali ustawy kształtujące świat cyfrowy. Nagroda im. Sacharowa 2021

4,3 mln zł na projekty dobrosąsiedzkie przeznaczyło PSE w 2021 roku

  215 nagrodzonych projektów, 207 beneficjentów i 51 warsztatów dla 1800 uczniów – to efekty działań społecznych i edukacyjnych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w 2021 r. Na wszystkie działania firma przeznaczyła łącznie ponad 4 miliony złotych. PSE realizowały projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (w skrócie CSR, od ang. Corporate Social Responsibility) o charakterze społecznym, edukacyjnym i charytatywnym. Wsparcie dotarło m.in. do 70 samorządów, 63 organizacji pozarządowych, 44 szkół i przedszkoli, 20 bibliotek, ośrodków kultury, sportu i rekreacji oraz 10 szpitali i poradni specjalistycznych. W ramach III edycji ogólnopolskiego programu grantowego „WzMOCnij Swoje Otoczenie” prawie 3,7 mln zł przeznaczono na ponad 180 inicjatyw poprawiających jakość życia w zakresie aktywności fizycznej, bezpieczeństwa, edukacji, rozwoju wspólnej przestrzeni publicznej, ochrony środowiska czy zdrowia. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się między innymi: wirtualne labo